Dostawca elementów złącznych do konstrukcji stalowych i rurociągowych. Akcesoriia do elektronarzędzi.

Sockolet, weldolet – co to jest, do czego służą, z jakich materiałów są produkowane, jak się je wymiaruje

16 grudnia 2022

Sockolet, weldolet – co to jest, do czego służą, z jakich materiałów są produkowane, jak się je wymiaruje

Sockolety i weldolety to specjalnie projektowane odgałęźniki stalowe, które są szczególnie przydatne podczas precyzyjnego łączenia rur i wszędzie tam, gdzie istotny jest odpowiedni rozkład naprężeń w rozmaitych konstrukcjach. Czym charakteryzuje się sockolet, a czym weldolet, do czego służą, z jakich materiałów się je produkuje i jakie mają wymiary?

Czym jest sockolet i weldolet?

Sockolety i weldolety to autorskie produkty firmy Bonney Forge, która stworzyła je i opatentowała ponad 70 lat temu. Sockolety i weldolety to starannie zaprojektowane odgałęziniki stalowe, które są określane również mianem kształtek, złączek czy oletów. 

Sokolety to pewnego rodzaju samozbrojeniowa kształtka rozgałęźna, która jest stosowana w rurach o małych przyłączach lub w systemach odgałęzień rur o dość małych rozmiarach. Na pierwszy rzut oka, sokolety są podobne do weldoletów, jednak różnią się zakresem prac w zróżnicowanych temperaturach, parametrami technicznymi, wymiarami i sposobem konstrukcji.

Sockolety są dostępne w trzech, charakterystycznych klasach ciśnieniowych 3000, 6000 i 9000. Sockolety są przystosowane do pracy w rurach wewnątrz których panuje niskie ciśnienie i niższa temperatura pracy (do -50℃). Gniazda sokoletów są projektowane w oparciu o kod ASME B31.3, a wymiary złączek określa projektant na podstawie uwarunkowań technologicznych produkcji i według normy produkcyjnej MSS-SP-97.

Natomiast weldolety to również samozbrojeniowe złączki spawane doczołowo, które zostały zaprojektowane tak, by zmniejszać poziom naprężenia w większych konstrukcjach i wzmacniać je wewnętrznie. 

Są też przystosowane do pracy w wyższych temperaturach niż sokolety, dlatego są bardzo chętnie wykorzystywane w instalacjach przemysłowych. Weldolety są dostępne w wersji standardowej lub redukcyjnej. Końcówki weldoletów są przystosowane do spawania doczołowego.

Jakie jest zastosowanie sockoletów i weldoletów? 

Odgałęźniki stalowe sockolet i weldolet znajdują zastosowanie głównie w branży budowlanej, przemysłowej, energetycznej, w których są wykorzystywane jako np. alternatywy sposób łączenia rur. Są również niezbędne w różnego rodzaju konstrukcjach, w których istotne jest uzyskanie kontroli nad temperaturą czy wewnętrznym naprężeniem. 

Warto pamiętać, że sokolety są projektowane w taki sposób, by były dopasowane do tzw. krzywizny rury prowadzącej. Do klientów są dostarczane w stanie, który pozwala na natychmiastową instalację bez konieczności własnej obróbki. Dobrze dobrany wymiarowo sokolet zapewnia dobry przepływ temperatury i optymalny rozkład naprężeń wewnątrz rury lub innej konstrukcji przemysłowej. 

Weldolety są stosowane w przyłączach rozgałęźnych i

są pewnego rodzaju samozbrojeniowym okuciem rozgałęźnym. Weldolety stosuje się wtedy, gdy wymagane jest zastosowanie przyłącza rozgałęźnego i wtedy, gdy nie są dostępne trójniki redukcyjne.

Dlaczego warto stosować tego typu złączki w swoich konstrukcjach? Olety kosztują mniej i pozwalają uzyskać większą kontrolę nad jakością spoin wewnętrznych i gwarantują uzyskanie odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji zgodnej z obowiązującymi przepisami niezależnie od temperatury wewnętrznej instalacji.

Z jakich materiałów są produkowane sockolety i weldolety? 

Sockolety i weldonety są produkowane głównie ze stali węglowej i nierdzewnej oznaczonej symbolem ASTM A105. To rodzaj stali, która jest przystosowana do działania w wysokich temperaturach i ze stali węglowej nierdzewnej o specyfikacji A350 LF2/LF3, która jest przystosowana do działania w niskich temperaturach (do -50° C stopni). To również rodzaj stali węglowej, która jest również odporna na proces utleniania i wysokie ciśnienie.

Weldolety są produkowane według standardów: ASTM A234, MSS SP-75, ASTM A403 i są produkowane z następujących materiałów o specyfikacji m.in.: ASTM A105, A350, A182. Sockolety natomiast są produkowane z materiałów oznaczonych następująco:

ASTM A182 F304, 304H, 309, 310, 316, 316L, 317L, 321, 347, 904L.

Weldonety i sockolety produkowane są ze stali węglowej według norm MSS-SP-97 i B31.1 dla ASME B31,3. Weldolety i sokolety występują w klasach: 3000, 6000, 9000.

 

Jakie są różnice pomiędzy sockoletami a weldoletami?

Czym różnią się sockolety od weldoletów? Przede wszystkim konstrukcją, parametrami technicznymi, wymiarami i zastosowaniem w zmiennych środowiskach temperatur.

Sockolety to złączki zaprojektowane w taki sposób, by ułatwiały łączenie rur w konstrukcjach o wysokich temperaturach, ale z mniejszym ciśnieniem wewnętrznym. Sockolety są projektowane tak, by pasowały do rur o znacznie mniejszych średnicach i niższym środowisku temperaturowym.

Na czym więc polega różnica? Charakterystyczną różnicą konstrukcyjną jest fakt, że gniazdo sockoletu ma złącze wewnątrz. Natomiast rura odgałęźna jest połączona z rurą główną, prowadzącą za pomocą złączki spawanej w gnieździe.

Ponadto warto pamiętać, że weldolety to złączki spawane doczołowo, które zaprojektowano z myślą o większych konstrukcjach, w których dominują znacznie wyższe temperatury.

Weldolety to niezbędne złączki do stosowania w rurach o większych średnicach, które doskonale sprawdzą się w instalacjach przemysłowych. Występują też w wielu rozmiarach, a ich stosowanie nie ograniczają klasy ciśnieniowe jak w przypadku sokoletów.

Co jeszcze warto wiedzieć o sokoletach i weldoletach?

  •  Weldolety i sokolety różnią się konstrukcją i miejscem połączenia z rurą odgałęzioną. Końcówki w tych oletach znajdują się zarówno w gnieździe, jak i na spoinie i są dostępne w wielu różnych rozmiarach dzięki czemu klient ma większy wybór odpowiedniej złączki do swoje instalacji.
  • Pod względem różnic konstrukcyjnych – sockolety mają gniazdo, w którym umieszcza się rurę odgałęzienia, a następnie całość się spawa. Wymagają tylko dwukrotnego spawania, by były gładko i odpowiednio połączone z całą konstrukcją.
  • W przypadku weldoletów końcówki są ścięte w taki sposób, by ułatwiały klientom spawanie doczołowe i łatwy montaż z rurą odgałęzienia.
  • Końcówki weldoletów są tak zaprojektowane, by ułatwiały bezproblemowe połączenia spawane doczołowo w konstrukcjach.
  •  Według producenta używanie kształtek jest tańsze od 50 do nawet 90 %, co pozwala klientom zaoszczędzić pieniądze i przekłada się na większą elastyczność montażu złączek w instalacji.

Jak są wymiarowane sockolety i weldolety?

Zastanawiasz się, w jaki sposób wymiarowane są sockolety i weldolety?

Wyróżnia się dwa rodzaje weldoletów i sokoletów: standardowe i redukcyjne. Weldolety są dostępne w rozmiarach od 1/4 do 36 cali.

Sokolety w klasie ciśnieniowej 3000 są dostępne w rozmiarach: 1/8, 1/4, 3/8, 1/2, 3/4, 1, 1 1/4, 1 1/2, 2, 2 1/2, 3, 3 1/2, 4, 5, 6.

W celu wyboru odpowiedniego rozmiaru sokoletu należy znać również zewnętrzną i wewnętrzną średnicę  rury, długość piasty i wymiary gniazda. Sokolety są produkowane zgodnie z wymogami technologicznymi i normą ASME B31.3.

Weldolety są dostarczane do klientów w stanie gotowym do montażu we własnej instalacji bez konieczności obróbki, co znacząco ułatwia pracę i pozwala na większą elastyczność na etapie montażu.

Z naszych doświadczeń wynika, że wielu klientów ma trudność w wyborze sockoletów i weldoletów o odpowiednich wymiarach. By dobrać sockolet lub weldolet o właściwych wymiarach należy znać również średnicę przyłącza i średnicę rury podstawowej i uważnie analizować parametry techniczne złączki.

Jeśli chcesz zamówić dobrze zwymiarowaną kształtkę weldolet do swojej instalacji – najpierw warto dokładnie przeanalizować tabelę producenta z wymiarami danego rodzaju złączki w odpowiedniej klasie ciśnieniowej.

Przykład: Jeśli parametry techniczne weldoletu są oznaczone w następujący sposób np. “Weldolet 2″ / 8-10″ CL3000 A105 ASME B16.11″, to pierwszy z nich dotyczy zawsze nominalnej średnicy rury przyłączeniowej i w tym przypadku wynosi 2″. Drugi parametr określa nominalną średnicę rury odgałęzienia, która wynosi 8”. Trzeci dotyczy nominalnej średnicy rury, kolejny określa kolejno: klasę ciśnieniową, gatunek złączki i normę produkcji.

Sokolety i weldolety – popularne i bezkonkurencyjne złączki znane na całym świecie

Sokolety i weldolety wyprodukowane przez firmę Bonney Forge są bardzo popularnymi rodzajami złączek stosowanymi na całym świecie. Ze względu na to, że pozwalają klientom na wzmocnienie konstrukcji przemysłowych nie mają sobie równych pod względem konkurencyjnych produktów ani technologii produkcyjnej.

Szukasz złączek o konkretnym rozmiarze i nie wiesz, jak wybrać właściwy rozmiar? Potrzebujesz fachowej pomocy w precyzyjnym określeniu wymiarów dla swojej złączki? Zapraszamy do kontaktu sklep@wagnertrade.pl

Wróć do listy wpisów

Możliwość komentowania została wyłączona.